Grudzień w grupie Dinusiów
31 grudnia 2020 r. dinusie
Ostatni miesiąc roku rozpoczęliśmy od zabawy andrzejkowej. Wszystko odbyło się w formie zabawy, z zaznaczeniem, iż należy wszystko brać z przymrużeniem oka. Dinusie lały wosk, szukały imienia wybranki lub wybranka, kręciły butelką, która wyznaczała obrazek mówiący o tym, jaka czeka je przyszłość. Kolejne dni to przypomnienie wiadomości o tym, jak żyły i dlaczego wyginęły dinozaury. Dowiedzieliśmy się również jakie produkty powstają wskutek chemicznej obróbki węgla. W dniu Barbórki Dinusie dowiedziały się co to za święto, kto i kiedy je obchodzi, a także rysowały węglem obrazki pokazujące pracę górników pod ziemią. Wspólnymi siłami wykonaliśmy również dinozaury, które ozdobiły tablicę korytarza.
Drugi tydzień rozpoczął się mega niespodzianką związaną z Mikołajem. Ponieważ nie mógł on ze względu na sytuację epidemiologiczną przyjechać do dzieci osobiście, przybył do przedszkola w niedzielę, odebrał prezenty przygotowane przez dzieci i zostawił prezenty dla nich. Z całej wizyty nagrał filmik, który wspólnie obejrzeliśmy w przedszkolu. Radość dzieci - bezcenna. Kolejne dni to rozmowy na temat nadchodzącej nowej pory roku i związanych z nią zmian w sposobie ubierania, znajdywanie różnic między śniegiem i lodem oraz pokazywanie różnych płatków śniegowych. Przypomnieliśmy również różne elementy pogody charakterystyczne dla zimy, choć dzieci zauważyły, że czasami pogoda płata figle i nawet zimą bywa tęcza. Dinusie nauczyły się tańczyć do zimowego walczyka oraz w zabawach wykorzystywały kule z papieru do bitwy na śnieżki. Wspólnie chodziliśmy dokarmiać ptaki - ustawiliśmy na balkonie karmnik oraz wieszaliśmy kule z jedzeniem na drzewie.
Trzeci tydzień to czas przygotowywania się do świąt. Poznaliśmy symbole związane z tym czasem. Nazywaliśmy drzewa, które mogą być wykorzystane jako choinka (świerk, sosna). Poznawaliśmy te drzewa i ich wygląd - ilość igiełek, szyszki, a także sposoby ozdabiania tych drzew dawniej i dzisiaj. Dowiedzieliśmy się także jak należy prawidłowo zastawić stół wigilijny - jakie potrawy powinny się na nim znaleźć, w jakiej ilości oraz dlaczego nie jemy mięsa w Wigilię. W tym celu obejrzeliśmy film edukacyjny, który pokazał również różnice między polskimi i zagranicznymi różnicami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia. Wspólnie przygotowaliśmy ozdoby na świąteczny stół - samodzielnie dzieci wykonały choinki na piku, a z pomocą pań stroiki na stół wigilijny. Przygotowaliśmy także ozdoby na choinkę, która stoi w korytarzu przedszkola. W czasie zajęć poznaliśmy literki: l, y, r, a w czasie zajęć matematycznych klasyfikowaliśmy figury na duże i małe, grube, chude, a także poznaliśmy liczby: 6 i 0. Dwa razy w tygodniu były również ćwiczenia giimnastyczne, które Dinusie bardzo lubią.
Przez cały miesiąc bawiliśmy się również w wykonywanie zadań z kalendarza adwentowego, który zawisł w naszej sali na tablicy oraz obcinaliśmy mikołajkowi brodę po kawałku. Cieszę się, że do wspólnej zabawy udało się zaprosić również Rodziców, bo nie ma jak wspólnie wykonywane zabawy/zadania w czasie świąt (ale i nie tylko wtedy). Do zadań należało m. in. udekorowanie sali zimowo, ubranie świątecznych skarpetek, rodzinny spacer do choinki na Rynku, zbudowanie bazy do zabawy czy śpiewanie kolęd. Wszystkie zadania zostały zrealizowane, a chyba najbardziej przypadła dzieciom do gustu sprawa z wykonaniem świątecznych kartek i wysłanie ich Rodzicom.