Projekty: Misiowe projekty
15 września 2015 r. misie
Misiowe projekty :
„POGADUCHY PODUSI ASI”
Projekt powstał z myślą o realizacji zadań zgodnych z koncepcją pracy przedszkola oraz rocznym planem rozwoju przedszkola na rok szkolny 2015/2016. Jego główną myślą jest wielopłaszczyznowe oddziaływanie w obszarach pracy z dzieckiem, integracji personelu przedszkola i jego pracy na rzecz dziecka.
Celem ogólnym projektu jest poznanie świata sztuki teatralnej i wspólne działania w jej zakresie, wspomaganie dzieci w rozwijaniu zainteresowań, wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne.
Cele szczegółowe ukierunkowane na dziecko:
- Rozwijanie wyobraźni, koncentracji uwagi
- Rozwijanie pamięci
- Rozwijanie umiejętności prezentowania się na scenie (w tym ćwiczenia artykulacyjne, ruch sceniczny)
- Kształtowanie umiejętności pracy w zespole, dając poczucie współtworzenia i współodpowiedzialności podczas występu
- Uczenie odwagi, eliminacja nieśmiałości
- kształtowanie umiejętności rozumienia symbolu i języka teatru
- uwrażliwienie na wyraz artystyczny dzieła teatralnego
- rozwijanie twórczej aktywności i kreatywności
- rozwijanie zdolności i zainteresowań
- kształtowanie umiejętności odbioru sztuki teatralnej.
Projekt realizowany będzie na dwóch płaszczyznach: działania dzieci i działania kadry przedszkola dla dzieci i z dziećmi.
I W MOJEJ GŁOWIE…CZYLI SPOTKANIA Z PODUSIĄ ASIĄ
Podusia Asia –siostra Jasia aż po same rogi wypchana jest różnymi pomysłami, marzeniami i obrazami malowanymi przez dziecięce głowy we śnie. Na każde spotkanie z dziećmi Asia ma przygotowany jakiś pomysł. Dzieci na bazie symbolu, bądź jednego przedmiotu proponowanego przez Asię animują przedmioty, ożywiają je, uczą się ekspresji słowa oraz obycia na scenie, aż w końcu tworzą krótkie scenki teatralne, tworzą osobowości sceniczne i w efekcie końcowym przedstawienie teatralne.
II PANIE DZIECIOM, czyli przygotowanie spektaklu teatralnego „Mam chusteczkę haftowaną” metodą teatru aktywnego dla najmłodszych (czerwiec).
Planowane działania:
- ja na scenie, czyli jak się poruszać, jak prawidłowo posługiwać się mikrofonem
- nauka krótkich rymowanek i umiejętność ich prezentowania
- malowane muzyką w mojej wyobraźni – interpretowanie ruchem z elementami pantomimy utworów muzycznych
- teatr przedmiotu, czyli jak animować przedmiot i jak dać życie przedmiotom
- ćwiczenia w mówieniu, czyli gośne i wyraźne mówienie
- akademia pamięci, czyli ćwiczenie pamięci
- nasz teatrzyk, czyli umiejętność współpracy z zespole i tworzenie spektaklu teatralnego
- recytacja, czyli jak nadawać emocje tekstom literackim.
Do zabawy zapraszają: Marta, Alina i oczywiście podusia Asia.
„TRZY ŻYCZENIA GWIAZDKI Z NIEBA” –międzynarodowy projekt współpracy za pomocą platformy eTwinning
Celem głównym naszej wspólnej zabawy jest:
- Kształtowanie umiejętności korzystania z mediów w pracy z dziećmi (edukacja medialna) oraz w procesie komunikowania się z innymi
- Otwarcie się na kontakt z dziećmi w innych miastach/ krajach (edukacja międzykulturowa).
DZIAŁANIA
- Listopad: Pierwsze życzenie Gwiazdki: jesteśmy dziećmi tego samego nieba - wprowadzenie do projektu, zapoznanie z pacynką Gwiazdką, która spadła do nas, choć świeci na niebie tak samo mocno dla dzieci z Wrocławia czy z Dublina. Ma swoje małe życzenie i chce je spełnić: żeby dzieci na świecie były dla siebie życzliwe, otwarte i zawsze pomocne. W ramach działań dzieci wykonują zdjęcia grupowe i zamieszczają na platformie eTwinning, poznają swoje imiona, dzwonią do siebie. Dzieci odszukują też na mapie, gdzie znajdują się miasta partnerskie, próbują określić odległość dzielącą nas od siebie.
- GRUDZIEŃ: drugie życzenie gwiazdki: spełnianie świątecznych marzeń: gwiazdka spotyka się z dziećmi podczas video konferencji za pomocą komunikatora Skype: śpiewamy sobie nawzajem świąteczne pastorałki, wysyłamy sobie pocztówki z życzeniami.
- STYCZEŃ: trzecie życzenie gwiazdki: gwiazdka marzy o tym, żeby dzieci dobrze się bawiły, bo to zabawa powinna stanowić ich główną aktywność w ciągu dnia. Styczeń to miesiąc wyjątkowy, bo to czas karnawału. Gwiazdka prosi dzieci o przepis na dobrą zabawę. Wysyłamy za pomocą poczty elektronicznej ulubione zabawy, poznajemy ulubione zabawy kolegów i koleżanek z Wrocławia oraz Dublina, wybieramy tę najbardziej atrakcyjną.
Projekt zakłada współpracę trzech przedszkoli:
- Niepubliczne Przedszkole BIM BAM BOM we Wrocławiu
- Publiczne Przedszkole nr 21 w Kędzierzynie-Koźlu
- Magic Moments Creche and Montessori w Dublinie
Czas trwania: listopad – styczeń 2015/2016.
Liczymy na dobrą, atrakcyjną zabawę: Marta i Alina
Projekt „Każdy coś potrafi -Bohater tygodnia”
Celem projektu, który jest zgodny z głównym założeniem koncepcji pracy naszego przedszkola na bieżący rok szkolny, jest lepsze poznanie dzieci, ich zainteresowań, wyjątkowych umiejętności a przede wszystkim intensyfikacja oraz zwiększenie efektywności działań skierowanych na rozwój mowy i umiejętności społeczno -moralnych. Ponadto działania podjęte w ramach projektu są nakierowane na: -stymulowanie aktywności własnej dziecka -budowanie poczucia własnej wartości i prawidłowej samooceny -zdobywanie umiejętności przekazywania informacji -rozbudzanie zainteresowań -wzbudzanie ambicji i pracowitości
- rozwijanie umiejętności społecznych, takich jak empatia, tolerancja, współpraca w zespole
-aktywizowanie rodziców do czynnego udziału w projekcie poprzez pomoc dziecku w przygotowaniu niezbędnych pomocy i materiałów potrzebnych podczas prezentacji, lub bezpośredni udział w zajęciach.
Każde dziecko z grupy będzie bohaterem tygodnia, którego wybieramy w piątek podając państwu list informacyjny.
Realizację projektu rozpoczynamy od miesiąca października. W tygodniu od poniedziałku do piątku nasz bohater będzie najważniejszą osobą w grupie, będzie miał swój kącik i czas zaprezentowania swojej osoby. Także rodzice mogą przyjść do przedszkola i podzielić się swoimi pasjami, przeczytać bajkę lub pobawić się z dziećmi, zaprosić nas do zakładu pracy lub na wycieczkę, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i godziny.
Harmonogram Bohatera Tygodnia
poniedziałek |
Witamy Bohatera Tygodnia-wymyślamy sposoby miłego powitania naszego Bohatera, wręczenie do wypełnienia Księgi Bohatera |
wtorek |
Autoprezentacja Bohatera Tygodnia -mówimy o sobie gromadzimy w kąciku Bohatera Tygodnia rodzinne zdjęcia, pamiątki, i t. p. |
środa |
Niespodzianka Bohatera Tygodnia -propozycje fajnej zabawy, spotkania się z rodziną Bohatera. |
czwartek |
Zabawki Bohatera Tygodnia- ulubione (4 zabawki maks) dzielimy się zabawkami |
piątek |
Pożegnanie Bohatera tygodnia- podsumowanie jego panowania w grupie, wręczenie dyplomu, oglądanie Księgi Bohatera. |
Bardzo zapraszamy: Alina i Marta.
Program „Przyjaciele Zippiego” to międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci w wieku 5-8 lat, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami, ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.
Jest to cykl 24 spotkań, realizowanych w najstarszych grupach przedszkolnych oraz w pierwszych klasach szkół podstawowych, w oparciu o bardzo starannie opracowane materiały.
Właścicielem programu jest angielska fundacja „Partnership For Children”. W Polsce, na podstawie podpisanej umowy licencyjnej, od 1 czerwca 2010 roku, wyłącznym przedstawicielem PFC, upoważnionym do upowszechniania programu „Przyjaciele Zippiego” jest Centrum Pozytywnej Edukacji.
Cele programu:
Jak rozpoznawać własne uczucia i jak o nich rozmawiać
Jak mówić to , co chce się powiedzieć
Jak słuchać uważnie
Jak prosić o pomoc
Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie
Jak radzić sobie z samotnością i odrzuceniem
Jak mówić przepraszam
Jak radzić sobie w sytuacji , gdy jest się krzywdzonym
Jak rozwiązywać konflikty
Jak radzić sobie ze zmianą i stratą , między innymi ze śmiercią
Jak pomagać innym .
Zachęcamy do udziału wszystkie dzieci z grupy Misie od października 2015 r. Alina i Aneta.