Światowy Dzień Wody - wizyta przedszkolaków w Zakładzie Uzdatniania Wody
23 marca 2023 r. razem
22.03 obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Z tej okazji dwie najstarsze grupy przedszkolne zostały zaproszone do Zakładu Miejskich Wodociągów i Kanalizacji Do. z o.o. na ulicy Dunikowskiego, gdzie mogły zobaczyć jak technologia działa w zgodzie z naturą - bezpieczeństwo wody pitnej wspomagane jest tu bowiem przez… MAŁŻE słodkowodne z gatunku skójka zaostrzona z łac. Unio tumidus. Mowa tutaj o Systemie Biomonitoringu SYMBIO, który stanowi system wczesnego ostrzegania przed zanieczyszczeniem produkowanej wody pitnej dostarczanej codziennie w ilości ponad 6 000 m3/dobę, dla ponad 52 tysięcy mieszkańców Kędzierzyna Koźla. Są to wyjątkowi i wyczuleni pracownicy, bo przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku są odpowiedzialni za czystość wody dostarczanej do mieszkańców aglomeracji Kędzierzyna-Koźla.
Małże o których mowa, są częścią Systemu Biomonitoringu, a jego funkcjonowanie oparte jest o ideę bioindykacji. Te wyjątkowo czułe organizmy (małże), gdy tylko pojawi się w wodzie jakakolwiek substancja szkodliwa, w reakcji obronnej zamykają swoje muszle, informując nasz zakład oczyszczania on-line co sekundę o przydatności wody do przesłania jej końcowemu odbiorcy. Na obiekcie Zakładu Uzdatniania Wody w specjalistycznym zbiorniku zostało umieszczonych aż osiem takich małży. Do każdego z tych osobników został „przytwierdzony” magnes współpracujący z sondami pomiarowymi, które rejestrują stopień otwarcia muszli i ich naturalny biorytm, porównywalny do ludzkiego EKG. Nagłe zamknięcie się muszli tych organizmów będzie natychmiast informowało Miejskie Wodociągi o niekorzystnej zmianie parametrów wody pitnej, tym samym SYMBIO wygeneruje odpowiedni sygnał, na który nasze służby laboratoryjne będą reagowały jeszcze szybciej i sprawniej niż dotychczas. Organizmy te przy monitorowaniu wody będą pracowały trzy miesiące. Po tym czasie firma PROTE z Poznania obsługująca system dokonuje wymiany małży na nowe organizmy, te natomiast, które pracowały trzy miesiące są odtransportowane do jeziora, z którego wcześniej zostały pozyskane.
Ta metoda jest jedną z najskuteczniejszych technologii dostępnych na rynku, dzięki czemu możemy bezpiecznie pić w naszym mieście wodę prosto z kranu.
Oprócz małży, które stanowiły nie lada atrakcję dzieci mogły obejrzeć cały system rur, zbiorników doprowadzających wodę do mieszkań, biór czy szkół oraz aparaturę, która odpowiada za kontrolę czystości wody. Obejrzały również krótką animację o małżach oraz prezentację dotyczącą dbania o wodę, która jest podstawą życia.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i tak ciekawie przedstawioną wiedzę dotyczącą wody, w szczególności pani Dorocie za miły pobyt w zakładzie.
👀 Przedstawiamy również materiał wideo, na którym można zobaczyć całą opisaną technologię ↪️ https://www.youtube.com/watch?v=eo7r36rEdmY oraz krótką animację (dla najmłodszych 👧👦 i nie tylko 😁) o Bohaterskim Małżu Błażeju ↪️ https://www.youtube.com/watch?v=TU3-txl6Vr8 💪