Projekty: "Wędrówki ciekawskiej sówki" z Dinusiami po Polsce
08 grudnia 2023 r. dinusie
W listopadzie ciekawska sówka razem z „Dinusiami” wędrowała po pięknej Polsce. Dzieci po obejrzeniu filmu edukacyjnego zapoznały się z legendą o powstaniu naszego kraju, symbolami narodowymi oraz różnymi ciekawostkami. Samodzielnie przygotowywały patriotyczne kanapki, jak również uczestniczyły w akcji „Szkoła do hymnu” z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Nauczyły się piosenki pt. „Polska piękny kraj” wraz z jej instrumentacją. Wyszukiwały położenie Polski na mapie Europy oraz wykonały pracę plastyczną z wykorzystaniem plasteliny i kolorowego papieru. Tratwami płynęły po Wiśle przy piosence „Płynie Wisła, płynie…”.
Wychowankowie po przypomnieniu legendy o „Trzech braciach kozłach” i obejrzeniu prezentacji multimedialnej demonstrującej zabytki naszego miasta, udały się na wycieczkę, odwiedzając wybrane ważne obiekty mieszące się w okolicy, jak również wyszukując herb Kędzierzyna-Koźla. Następnie Dinusie odbyły wirtualną wycieczkę po stolicy naszego kraju, zapoznały się z legendą o Warsie i Sawie zaprezentowanej w formie teatrzyku cieni oraz układały z pociętych części obrazki przedstawiające wybrane instytucje. Kolejno udały się nad Morze Bałtyckie. Dzieci poznały informacje o tym naturalnym zbiorniku wodnym oraz ćwiczyły sekwencje słowną podczas odśpiewania piosenki „O to Morze Bałtyckie jest”. Podawały skojarzenia do słowa „morze”. Na zakończenie wizyty po naszym wybrzeżu dzieci uczestniczyły w przygotowaniu gofrów z owocami. Ostatnim etapem zwiedzania Polski były góry. Wychowankowie zapoznały się z życiem i kulturą górali, jak również z symboliką „Misia” z Podhala. Dzięki przyniesionym misiom, mogły wziąć udział w ćwiczeniach kształtujących kompetencje matematyczne.
„Dinusie” przyniosły pamiątki z różnych polskich miejsc i mogły się podzielić własnymi wspomnieniami z rówieśnikami, inspirując inne dzieci do podróżowania. Ponadto w naszej sali udało się stworzyć bogaty narodowy kącik.