Marzec u Biedronek
02 kwietnia 2024 r. biedronki
W pierwszym tygodniu marca przenieśliśmy się w świat dzikich zwierząt. Zwierzęta dżungli i sawanny zabrały nas w wirtualną wyprawę do Afryki nad Nil.
W drugim tygodniu wróciliśmy znad Nilu do Polski, by dowiedzieć się jak najwięcej o zwierzętach leśnych i ich środowisku życia.
Trzeci tydzień marca upłynął nam na wnikliwej obserwacji marcowej pogody, by zrozumieć przysłowie „W marcu, jak w garncu”. Poznaliśmy różne rodzaje termometrów, obserwowaliśmy chmury w przedszkolnym ogródku, dowiedzieliśmy się jak powstaje deszcz i tęcza.
Ostatni tydzień marca przybliżył nam temat Wielkanocy. Zapoznawaliśmy się z jej symbolami, uczestniczyliśmy w zabawach z jajkiem w przedszkolnym ogródku. Odwiedził nas, „zajączek”, który przyniósł słodką niespodziankę i zaproszenie do kina na film „Zagadka Klary Muu”.
Każdego dnia towarzyszyły nam zabawy paluszkowe, piosenki i wierszyki.
Kształtowaliśmy ćwiczenia grafomotoryczne poprzez rysowanie zębów w paszczy krokodyla, orzeszków, które zgubiła wiewiórka, pasów zebry, żmii, czy kolorując pisanki.
Nie zabrakło nam zabaw muzyczno-ruchowych, w tym zabaw z gumą sensoryczną.
Uczyliśmy się koncentracji, wsłuchując w ciekawe opowiadania o zwierzętach i ptakach. Wypowiadaliśmy się na temat ich wyglądu, równic w zachowaniu, porównując ich miejsca zamieszkania i środowisko życia.
Matematyczne zagadki rozwiązywaliśmy za pomocą orzeszków, pasów zebry, kolorowych parasoli – przeliczaliśmy je, wskazywaliśmy podobieństwa i różnice. Uczyliśmy się wykorzystywać słowa mniejszy / większy / wyżej /niżej.
Wprowadzanym tematom towarzyszyły twórcze zabawy plastyczne, jak np. paszcza krokodyla z papieru, żyrafa, dzięcioł i ptaszki z ciastoliny. Stworzyliśmy makietę rzeki Nil – wodopój dla dzikich, egzotycznych zwierząt.
Bawiliśmy się odgłosami zwierząt i ptaków, odgadywaniem, czyje to odgłosy, skąd one dobiegają. Próbowaliśmy je naśladować, wcielając się w poszczególne role.
Naszą wrażliwość teatralną pobudzaliśmy i kształciliśmy przygotowując się do występu przed całą społecznością przedszkolną z okazji „Pierwszego dnia wiosny”. Zaprezentowaliśmy wówczas piosenkę. „Kle, kle boćku” i inscenizację o wpływie pogody na wschodzące wiosenne kwiatki.
Marcowa pogoda zaskakiwała nas czasem deszczem, czasem chłodem, ale i słońcem, co pozwalało nam na spacery i zabawy w przedszkolnym ogródku. Był to kolejny bardzo przyjemny i kolorowy miesiąc w naszym przedszkolu.