Projekty: WYNIKI AUTOEWALUACJI PROGRAMU PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE REALIZOWANEGO W PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU NR 21 W KĘDZIERZYNIE-KOŹLU W LATACH 2021-2024
20 września 2024 r. promujemy zdrowie
W latach 2021-2024 realizowany był w naszym przedszkolu program PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE.
Założeniem i głównym celem było:
- poszerzenie świadomości dzieci i ich rodzin w zakresie zdrowego odżywiania,
- promowanie zdrowego stylu życia,
- kształtowanie w tym zakresie właściwych zachowań, umiejętności i nawyków praktycznych,
- kształtowanie potrzeby dbania o każdy rodzaj zdrowia (fizycznego, psychicznego i społecznego).
Realizacja działań na poszczególne lata:
2021-2022 – wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie oraz zwrócenie uwagi na zagadnienia ochrony środowiska.
2022-2023 – zachęcanie do spożywania warzyw i owoców poprzez samodzielne wykonywanie potraw.
2023-2024 – wdrażanie do stosowania diety bogatej w produkty mleczne.
Przez trzy lata naszych działań zwracałyśmy szczególną uwagę na to jak dzieci jedzą, zachęcałyśmy do próbowania nowych, wcześniej niechcianych potraw, w czym pomagały nam przeróżne zabawy, zadania, sposób podania potrawy. Dało się zauważyć, że nawyki wyniesione z domów są trudne do przeskoczenia, jednak czas działał na naszą korzyść – trzy lata pozwalają nam na wyciągnięcie wniosków z realizowanych działań, mianowicie dziecko, które może samodzielnie działać, manipulować, czuć wielozmysłowo (smakując, dotykając, wąchając, oglądając dany produkt) zupełnie inaczej podchodzi do artykułów spożywczych - chętniej po nie sięga, próbuje. Oparłyśmy swoje działania na podstawach żywienia, czyli na tym, co jest niezbędne do życia, a z czym na co dzień mają kontakt dzieci – woda, warzywa i owoce oraz produkty mleczne. Pomogła nam w naszych działaniach realizacja wielu projektów, innowacji i programów związanych ze zdrowiem zarówno fizycznym, psychicznym jak i społecznym. O wszyhstkich działaniach można było poczytać na naszej stronie internetowej, a wyniki naszych działań niejednokrotnie widoczne były na korytarzu w przedszkolu (prace plastyczne, kącik z lemoniadą, babeczkami itp.).
Oprócz działań skierowanych do dzieci były również takie, które celowały w dorosłych – rodziców i dziadków naszych wychowanków. Były to zajęcia otwarte dotyczące tematyki zdrowotnej, wspólne spacery z kijkami, happeningi, degustacje napojów orzeźwiających, szaszłyków i babeczek wykonanych przez dzieci, dzielenie się przepisami.
Reasumując trzy lata działań w zakresie zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego uważamy za bardzo udane. Dzieci uczyły się zdrowego odżywiania z wykorzystaniem zdrowych produktów wykonując samodzielnie przeróżne potrawy i zjadając je oraz częstując nimi innych. Wiele z działań mamy zamiar kontynuować w kolejnych latach (np. samodzielne wykonywanie śniadań), gdyż widzimy ich dobry wpływ na rozwój i samodzielność dzieci.
Efekty programu:
Po przeprowadzonych zajęciach zauważono, że dzieci :
- chętniej i częściej spożywają sałatki oraz surówki podczas posiłków w przedszkolu;
- posiadają podstawową wiedzę na temat zagrożeń wynikających ze złych nawyków żywieniowych;
- potrafią wskazać, które produkty są zdrowe, a które można spożywać tylko czasami;
- rozumieją konieczność ograniczania spożywania słodyczy;
- utrwaliły wiedzę nt. podstawowych zabiegów higienicznych w czasie codziennych czynności w łazience,
- uczyły się estetycznie nakrywać stół do wspólnego posiłku,
- poznały różnorodne formy aktywnego wypoczynku,
Zauważamy również efekty w:
- ubieraniu się dzieci stosownie do pogody, co nie zawsze miało miejsce,
- budowaniu własnej odporności poprzez wybór zdrowych produktów spożywczych i odpowiednią ilość ruchu,
- świadomości na temat szkodliwości multimediów,
- bezpiecznym spędzaniu wolnego czasu,
- umiejętności segregowania odpadów,
- świadomości, jak ważne jest dla naszej przyszłości oszczędzanie wody oraz zrozumieniu, jak ważna jest woda w życiu człowieka,
- świadomości, jak nasze zachowania prozdrowotne wpływają na długość życia,
- zrozumieniu, jak długość snu wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie,
- umiejętności kulturalnego zachowanie się przy stole.
Wymiernym efektem działań były również prace plastyczne wykonywane przez dzieci podczas każdego roku szkolnego, które niewątpliwie dały obraz wiedzy na realizowane tematy. Cieszy nas bardzo duże zaangażowanie rodziców w większość działań - m.in. w tworzenie kącików przyrodniczych, udział w zbiórce odpadów, wspólnym gotowaniu z dziećmi w domu i dzielenie się efektami.
Nauczyciele zauważyli, że w trakcie wszystkich działań dzieci coraz chętniej nakładały i próbowały warzyw, które niekoniecznie wcześniej miały ochotę jeść. Niektóre dzieci domagały się wody do picia podczas codziennych działań. Może to świadczyć o gotowości dzieci do poznawania nowych smaków, potraw i napojów. Zauważono również, iż dzieci częściej opowiadały w jaki sposób spędzają aktywnie czas z rodzicami oraz o wspólnym przygotowywaniu potraw.
Autoewaluacja
Celem autoewaluacji jest sprawdzenie, w jakim stopniu nasze przedszkole osiąga ustalone standardy Przedszkola Promującego Zdrowie oraz umożliwia podjęcie starań o uzyskanie Krajowego Certyfikatu Przedszkole Promujące Zdrowie, nadawanego przez MEN. Przedmiotem ewaluacji było sprawdzenie w jakim stopniu przedszkole osiąga cztery standardy, czyli pożądany stan, do którego powinno dążyć jako przedszkole promujące zdrowie oraz jakie są efekty działań przedszkola w odniesieniu do dzieci, rodziców, nauczycieli i innych pracowników placówki.
Działania w zakresie autoewaluacji.
Wykonano ankietowanie rodziców, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, którego wyniki posłużyły do sprawdzenia stopnia realizacji standardów. Dodatkowo dzieci zostały poproszone o narysowanie tego, co im się w naszym przedszkolu podoba i czy jest coś takiego, co im się nie podoba. Wyniki zostały zliczone i ujęte procentowo w tabelach, które przeliczone na punkty dały poniższe wyniki i wnioski.
OCENA STANDARDÓW I WYBÓR PROBLEMÓW PRIORYTETOWYCH
Standard |
Średnia liczba punktów |
Problem priorytetowy |
1. Koncepcja pracy przedszkola, jego organizacja i struktura sprzyjają realizacji długofalowych, zaplanowanych działań dla wzmacniania zdrowia dzieci, pracowników i rodziców dzieci.
|
4,8 |
Zwrócenie większej uwagi na podejmowanie działań skierowanych do pracowników niepedagogicznych. |
2. Klimat społeczny przedszkola sprzyja dobremu samopoczuciu i zdrowiu dzieci, pracowników i rodziców dzieci. |
4,7 |
Małe zaangażowanie rodziców w życie przedszkola. |
3. Przedszkole prowadzi edukację zdrowotną dzieci i stwarza im warunki do praktykowania w codziennym życiu zachowań prozdrowotnych. |
4,5 |
Brak działań związanych z myciem zębów w przedszkolu. |
4. Przedszkole podejmuje działania w celu zwiększania kompetencji pracowników i rodziców dzieci w zakresie dbałości o zdrowie oraz prowadzenia edukacji zdrowotnej dzieci. |
4,3 |
Niewystarczająca działania na rzecz rodziców w celu poprawienia ich kompetencji i wiedzy do dbałości |
Co jest największym osiągnięciem (mocną stroną) przedszkola?
Koncepcja pracy naszego przedszkola jest zgodna z przyjętą koncepcją Przedszkola Promującego Zdrowie i jest ona upowszechniana wśród społeczności przedszkolnej.
W przedszkolu podejmujemy wiele działań w zakresie promocji zdrowia, do których włączana jest cała społeczność przedszkola. Realizujemy autorskie programy promocji zdrowia, innowacje i projekty edukacyjne. Organizujemy spotkania z ciekawymi ludźmi, których wiedza i doświadczenie przyczyniają się do rozwoju dzieci oraz przyswajania przez nie wiedzy o tym, co sprzyja, a co zagraża zdrowiu. Wybrane programy i projekty zawierają wiele ciekawych działań, a ich realizacja spowodowała urozmaicenie zadań pracy placówki i pozytywnie wpłynęła na kadrę i dzieci (te drugie chętniej jadły posiłki, szczególnie te, które wykonywały samodzielnie).
W promocji zdrowego stylu życia duże znaczenie odgrywa nasz ogród przedszkolny położony z dala od zgiełku miasta, który jest miejscem do praktykowania zdrowych zachowań oraz zabawy, nauki, relaksu i odpoczynku.
Nasza kadra systematycznie szkoli się w różnym zakresie i podnosi kwalifikacje przez co zwiększa wiedzę własną oraz rodziców na tematy związane m. in. ze zdrowiem, zarówno fizycznym, psychicznym i społecznym.
Dużym osiągnięciem naszego przedszkola jest tworzenie miłej i przyjaznej atmosfery. Posiadamy wiele certyfikatów np. „Chronimy Dzieci”, „Kreatywnego przedszkola”, „Wojewódzki Certyfikat Przedszkola Promującego Zdrowie”, „Z kulturą mi do twarzy”, „Bajki – pomagajki czyli o magicznej mocy bajkoterapii”, „Gramy zmysłami”, „W zdrowym ciele, zdrowy duch, wie to każdy mały zuch” i wiele innych.
Zarówno nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, rodzice jak i dzieci czują się w naszym przedszkolu dobrze. Dzieci i rodzice mają bardzo dobre relacje z personelem placówki. W przedszkolu, które realizuje wzbogaconą ofertę dotyczącą promocji zdrowia, rodzice naszych wychowanków wiedzą, że ich dzieci pozostając w przedszkolu są pod dobrą opieką.
Jakie są korzyści z przeprowadzenia autoewaluacji?
Przeprowadzona autoewaluacja pokazała nam w jakim miejscu naszych działań się znajdujemy. Utwierdziła nas w tym, że kierunki naszej pracy w zakresie promocji zdrowia podejmowanej przez całą społeczność przedszkolną są prawidłowe, skuteczne i przynoszą oczekiwane efekty. Dzieci chętniej sięgają po warzywa i owoce, aktywnie włączają się we wszystkie realizowane działania prozdrowotne w przedszkolu, a wiedzę przekazują w domach, co przekłada się na większe zaangażowanie rodzin w działania prozdrowotne (spacery, zabawy na powietrzu, wycieczki, udział w dodatkowych zajęciach ruchowych poza przedszkolem, odpowiednie żywienie). Ponadto wskazała nam co wymaga poprawy, wzmocnienia, rozwinięcia i udoskonalenia we wszystkich standardach
Jakie były trudności związane z przeprowadzeniem autoewaluacji?
Pośpiech, brak zastanowienia przy wypełnianiu ankiet przez rodziców, którzy ocenili placówkę nieco pobieżnie, często nie zastanawiając się dogłębnie nad odpowiedzią. To przełożyło się na trudności w sformułowaniu problemu priorytetowego (ponieważ wg rodziców niewystarczające są działania na rzecz rodziców w celu poprawienia ich kompetencji i wiedzy do dbałości o zdrowie i wychowanie ich dzieci, a takowe działania w przedszkolu są prowadzone jednak w innej formie).
Problem priorytetowy:
Małe zainteresowanie rodziców sprawami przedszkola, co przełożyło się na wyniki ankiet.
Opis problemu priorytetowego
Rodzice uważają, że nie oferuje się zajęć /warsztatów dotyczących umiejętności wychowawczych mimo przygotowywania różnych gazetek, przekazywania informacji na stronie internetowej, spotkań indywidualnych oraz druga sprawa, że nie konsultujemy z rodzicami, tego, czego powinny uczyć się o zdrowiu i bezpieczeństwie dzieci.
Rozwiązania dla usunięcia przyczyn/y problemu
Proponujemy, żeby rodzice ze swoimi dziećmi prezentowali wspólnie jakieś działania promujące zdrowie w dowolnym, wybranym przez nich zakresie/formie np. zestaw ćwiczeń, nauka tańca, wykonanie potrawy, plakatu. Chcemy, by rodzice uaktywnili się w temacie zdrowia prezentując jak oni w swoich rodzinach je promują.
Działania będą realizowane we wszystkich grupach wiekowych od listopada 2024 do czerwca 2025.