Ale kosmos!
22 lutego 2017 r. misie
Czy Słońce to gwiazda?Jakie planety tworzą Układ SŁoneczny? Co to jest konstelacja? "Misie" świetnie znają odwpowiedzi na te pytania. Dlatego w tym tygodniu skupiliśmy się na polisensorycznym poznawaniu kosmosu: oglądaliśmy przez kalejdoskopy z rolek po papierze gwiazdy, wymyślając i tworząc nowe gwizdozbiory. Sami tworzyliśmy z własnych ciał gwiazdozbiory. W rakiecie (Sali Doświadczania Świata) oglądaliśmy, jakimi kolorami mieni się kosmos. Trenowaliśmy też naszą kreatywność zastanawiając się, jak to jest w kosmosie. Nie lada wyzwaniem było zaprojektowanie, zaplanowanie pracy i wreszcie wykonanie przestrzennej rakiety. Super zabawą było tworzenie KosmoStworków z plam z farb, rozmuchowanych słomką. Ponownie spacerowaliśmy w kosmosie z piosenką "Spójrz w gwiazdy". Przeliczaliśmy, dodawaliśmy i odejmowaliśmy gwiazdy, planety, Ćwczyliśmy naszą pamięć, koncentrację uwagi i umiejętność pisania i czytania. W tym ostatnim zadaniu pomogła nam Hania, ekspert literki "f" (patrz: projekty).
w tym tygodniu obchodziliśmy także Walentynki. Chcąc zaakcentować to święto, postanowiliśmy przygotować wg własnego pomysłu i potrzeb kartki walnentynkowe dla osób dla nas ważnych, które lubimy, kochamy.
W czwartek gościła w naszym przedszkolu pani, która reprezentowała Fundację Aktynwje Rehaliblitacji FAR. Pani Magda opowiadała nam o niepełnosprawnościach, przede wszystkim ruchowych, przeczytała historię z bardzo ciekawej książki " Duże sprawy w małych głowach" . Dzięki niej dowiedzieliśmy się, co może dziać się w głowach dzieci niepełnosprawnych, jak postrzegają świat, kiedy i jakiej (o ile w ogóle) pomocy potrzebują. Pani Magda w ćwiczeniach ruchowych, także z wykorzystaniem wózka inwalidzkiego, pokazała nam, jakie przeszkody w codziennym życiu napotyka osoba niepełnosprawna ruchowo. Ważna to dla nas lekcja. Przede wszystkim pokory i empatii.