Projekty: " Złodzieje zabawek "
13 czerwca 2017 r. razem
W październiku tego roku szkolnego, pani Marta F. przystąpiła do programu Liderzy Teatroteki Szkolnej, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie. 13 nauczycieli z całej Poslki uczestniczyło w trzech zjazach warsztatowych i pod okiem osobistego tutora przygotowało swój działanie z zakresu pedagogiki teatru we współpracy z placówką kulturalną. Tak powstał projekt pedagogiczno - teatralny "Złodzieje zabawek",
10 osób (rodzice, nauczycielki) od kwietnia uczestniczy w spotkaniach warsztatowych Podczas pierwszego, cofnęliśmy się myślami do czasów naszego dzieciństwa, na nasze podwórka. Rozmawialiśmy o swoich wspomnieniach, rysowaliśmy nasze ulubione zabawy, stworzyliśmy też obraz "Moje podwórko". Odgrzebywaliśmy w pamięci wyliczanki, podwórkowe rymowanki, hasła oraz ich znaczenie. Rodzice dowiedzieli się także, że w naszej pracy nad przedstawieniem, nie będzie gotowego scenariusza, opracujemy go sami, mierząc się wspólnie podczas kolejnych warsztatów z następującym problemem: ktoś ukradł dzieciom zabawki – co się czuje w takiej sytuacji i jak można sobie w niej poradzić?Mimo wyczuwalnej niepewności (jak to? nie ma rozdawania ról, nie ma scenariusza?) rodzice pojawili się na drugim warsztacie. Przygotowani: przynieśli przedmiot nie-zabawkę, którą parę lat temu ;) lubili się bawić. Pojawił się sznurek, kubek, garnki, drewniane łyżki, kamienie, nóż i wspaniała guma "majtkowa". Próbowaliśmy animować przedmioty, nadawać im nowe znaczenie. Zaczęły powstawać pojedyncze sceny: ułożyliśmy układ ruchowo-taneczny do rymowanki "Siała baba mak", graliśmy w "Myszka Miki gra w guziki", bawiliśmy się w "Cztery kąty i pies piąty". Działania grupy skupiły się także wokół liny, która, jak odkryli rodzice, ma wiele zastosowań w zabawie.
"Emocje i tekst" to temat naszego trzeciego warsztatu. Na tym spotkaniu rodzice zdecydowanie wykazali się dużym dystansem do siebie, zaangażowaniem we wspólną pracę. Przekroczyliśmy pewną granicę: od teraz byliśmy przekonani, że to nasz wspólny wytwór, że nie ogranicza nas tekst czy umiejętności. 20 czerwca wychodzimy na scenę, by pokazać dzieciom, że zniknięcie zabawek może być inspiracją do wejścia we wspaniały świat Małych Twórców i Odkrywców.
Nie wartościujemy zabawek: nie chcemy udowadniać, że te zabawki " na baterie" są lepsze czy gorsze. Pokazujemy alternatywę, ale chcemy też pokazać rodzicom, że zabawa z dziećmi może być zabawą i dla nich -dorosłych. Bo my - mimo na prawdę dużej pracy - świetnie się bawimy.
Kto okaże się złodziejem? czy zabawki się odnajdą?
20 czerwca godz. 15.00 pokażemy "Złodzieji" naszym przedszkolakom w DK "Koźle", a po spektaklu zapraszamy do wspólnej zabawy przed Domem Kultury.