Projekty: "Złodzieje zabawek" finał, ale nie koniec projektu
24 czerwca 2017 r. razem
20 czerwca miał się zakończyć projekt pedagogiczno-teatralny „Złodzieje zabawek” finałem w postaci (przygotowanego w ramach warsztatów przez rodziców i nauczycieli) spektaklu dla dzieci. Nie możemy jednak na chwilę obecną powiedzieć o zakończeniu… na szczęście!!!
Rodzice przez dwa miesiące spotykali się późnym popołudniem z panią Martą. Wspólnie wypracowaliśmy scenariusz spektaklu, w którym dużą rolę odegrał ruch sceniczny, animacja przedmiotu, rymowanki i wyliczanki. Było też miejsce na tekst improwizowany,wspomnienia z dzieciństwa, co również było zabiegiem celowym. Informacja zwrotna od rodziców skupia się wokół słowa kluczowego: ZABAWA. I to bardzo cieszy! Bo właśnie zabawa nas, dorosłych, może być przykładem dla dzieci. Spektakl okazał się strzałem w 10!!! Występujący Rodzice, czyli: Agnieszka Ciwińska-Kret, Agnieszka Sado, Ewa Bonawenturska, Magdalena Lis – Masełko, Katarzyna Wąs, Paweł Masełko, Michał Czerniak, Waldemar Wczasek i nasza nauczycielka, Ewa Chełmińska świetnie bawili się na scenie i zeszli z niej z poczuciem odniesionego sukcesu. Dzieci przeżyły naprawdę gamę emocji, a i towarzysząca dzieciom dorosła część publiczności świetnie się bawiła. Po spektaklu Rodzice rozdali dzieciom podwórkowe zabawki – kamienie z instrukcją, jak można z nich korzystać, by dobrze się bawić. Lokalizacja Domu Kultury w Koźlu aż kusiła do wspólnych zabaw z rodzicami, więc przenieśliśmy zabawy ze sceny na trawę. Graliśmy w gumę, bawiliśmy się liną, graliśmy na wiadrach, a silni tatusiowe bujali chętne dzieci w kocu.
No i stało się najważniejsze! Następnego dnia w przedszkolu z pozostałych grupach zniknęły zabawki, a dzieci zaczęły tworzyć z przedmiotów codziennego użytku własne zabawki. Na podwórku słychać rymowanki, dzieciaki świetnie skaczą przez linę, poznały grę w gumę ”sasanki”, panie przypominały sobie swoje zabawy podwórkowe i zarażały pomysłami dzieci.
A kłótnie? „kto się gniewa, niech się gniewa, niech przywiąże nos do drzewa! Niech to drzewo z sobą nosi, aż się z nami nie przeprosi”!
DZIĘKUJEMY!
- Instytutowi Teatralnemu im. Z. Raszewskiego w Warszawie za udział pani Marty w programie „Liderzy Teatroteki Szkolnej” i wsparcie Tutora, Joanny Krukowskiej, pedagoga teatru oraz warsztaty pedagogiczno- teatralne prowadzone przez Magdalenę Szpak i Katarzynę Piwońską
- Dyrektorowi MOK w Kędzierzynie-Koźlu (Piotr Gabrysz) i Kierownikowi MOK „Koźle” (Alicja Gorgowicz) za stworzenie profesjonalnej przestrzeni dla spektaklu „Złodzieje zabawek”
- Panu Grzegorzowi Bienieckiemu za projekt plakatu „Złodzieje Zabawek”
- Panu Krzysztofowi Panek za wydrukowanie plakatów.