Gdzie mieszkasz?
03 lutego 2018 r. dinusie
"Może być duży i mały być może.
Ciepło w nim, gdy zima na dworze.
Przed słońcem i deszczem chroni dach jego.
Czy wiecie już,co to takiego?"
Do czego służy nam dom? Co robimy w naszym domu? Co rozumiemy przez powiedzenie "wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej"? Dinusie potrafiły bardzo ładnie mówić o swoim domu w sensie materialnym, ale także zwróciły uwagę na znaczenie rodziny, poczucie bezpieczeństwa, jakie daje im dom rodzinny. Najbardziej cieszy fakt, że dzieci same miały takie refleksje na temat swojego domu i jego znaczenia w ich życiu. Na przykładzie wyrazu "dom" poznały graficzny obraz litery "D", stworzyły listę wyrazów zaczynających się na "d", próbowały opisać kształt litery, szukając podobieńsw (pół koła, brzuch itp.), co stało się zabawną sytuacją. Dzieci bawiły się także w kończenie wyrazów rozpoczynających się od podanych grup zgłoskowych (da, de, do, du, dy).NIktóre Dinusie świetnie sobie radziły już z odczytywaniem sylab. Rozmawialiśmy także na przykładzie wiersza "Pokaż mi swój domek" o domach i ich nazwach zwierząt. Poświęciliśmy także czas na rozmowy o Polsce, jako domu w znaczeniu patriotycznym, a także o Ziemi - domu wszyskich ludzi i zwierząt.
Dinusie poznały także cyfrę 4, przeliczały przedmioty zgromadzone i wybrane samodzielnie w sali, tworzyły zbioty, określająć cechy wspólne przedmiotów w zbiorze. Jednak najlepszą zabawą okazało się... sprzątanie. Wykorzystaliśmy do tego chustę animacyjną i zabawki wracały na swoje miejsca niemalże błyskawicznie i tajemniczo.
W ramach zajęć ruchowych, Dinusie grały w hokeja, pokonywały tor przeszkód i budowały domy z ogromnych klocków, materacy.
Popołudniami, dzieci rysowały ilustracje do czytanej w tym miesiącu w trakcie odpoczynku książki "Przygody krowy Balbiny", bawily się kartką, rozwijając wyobraźnie i kreatywność.
Wesoły, pełen kreatywnych zabaw tydzień o domkach, ale na koniec ... czas do domu!