I FESTIWAL RODZINNEGO MUZYKOWANIA
15 października 2018 r. razem
Muzyka łączy pokolenia, niesie ze sobą wiele wartości nie tylko kulturalnych, ale i edukacyjnych, profilaktycznych, terapeutycznych. Łagodzi obyczaje, łączy pokolenia, bawi, wzrusza, relaksuje, integruje, prowokuje do refleksji nawet najmłodszych. Nasz projekt zakłada stworzenie wspólnej sceny, na której pojawią się rodzinne amatorskie zespoły, a widownia będzie mogła poznać ulubione piosenki, które rodziny śpiewają wspólnie w podróży, czy w domu. Zabawa rodziców z dziećmi w trakcie przygotowywania występów czy tworzenia eko-instrumentów daje szansę na rozwój kreatywności dzieci, podniesienia samooceny najmłodszych mieszkańców miasta i jest okazją do zaszczepienia w dzieciach pasji do tworzenia muzyki.
Projekt zakłada następujące działania:
1. RODZINA INSTRUMENTÓW- realizacja zajęć dydaktyczno-wychowawczych wg przygotowanego scenariusza; dzieci w przedszkolach zostaną wprowadzone w świat muzyki, poznają dźwięki i wygląd niektórych instrumentów. Zakładamy, że dzięki uprzejmości rodziców, dzieci będą mogły poznać te instrumenty „na żywo”.
2. MUZYKA W NASZYM MIEŚCIE – zapraszamy do przedszkoli muzyków, mieszkańców naszego miasta, którzy zaprezentują dzieciom swoje instrumenty, jak są zbudowane oraz poznają sposób grania na nich. Zamierzamy zaprosić do współpracy m.in. uczniów Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej, którym morska muzyka nie jest obca, a instrumenty dęte nie są dostępne podczas codziennej edukacji dzieci w przedszkolu. Projekt stwarza takie możliwości, a także daje szansę na budowanie nowych relacji współpracy między placówkami.
3. KREATYWNE INSTRUMENTY - ogłaszamy konkurs dla rodziców z dziećmi na stworzenie niekonwencjonalnych instrumentów z wykorzystaniem dostępnych materiałów. Mamy nadzieję, że może stare koło od roweru doświadczy metamorfozy i zamieni się w instrument. Wszystkie rodzinne dzieła stworzą wystawę pt. „Co nam w duszy gra”, którą będzie można oglądać podczas festiwalu.
4. FESTIWAL RODZINNEGO MUZYKOWANIA - zapraszamy rodziny społeczności kozielskich przedszkolnych do zgłaszania się do wielkiego rodzinnego koncertu, który odbędzie się 25.10. Każdy uczestnik (rodzina w dowolnym składzie) przygotowuje występ muzyczny, zachęcając dzieci, ich rodzeństwa, rodziców, dziadków do zaśpiewania piosenki, stworzenia rodzinnej orkiestry prezentowanej na żywo na scenie w kozielskim domu kultury. Występ wykonany będzie na żywo.
5. KONCERT „MAŁEJ ORKIESTRY DNI NASZYCH” - uczestnicy festiwalu otrzymają zaproszenie na koncert dla siebie i swoich rówieśników w przedszkolu, które reprezentuje. Koncert odbędzie się 26.10.2018 r. w MOK Koźle w godzinach 10.00 i 11.00.
Projekt ma szansę na kontynuację w następnych latach. Chcemy, aby wpisał się na stałe w życie kozielskiego domu kultury, stał się szansą na wspólne spędzanie czasu dla całych rodzin pod hasłem międzypokoleniowego muzykowania, twórczego i artystycznego doświadczania świata sztuki i kultury.
Regulamin I Festiwalu Rodzinnego Muzykowania
Festiwal Rodzinnego Muzykowania jest formą rodzinnego koncertu skierowaną do dzieci w wieku przedszkolnym 5-7 lat wraz z członkiem rodziny ( skład rodziny dowolny) ze wszystkich publicznych przedszkoli z terenu Koźla. Naszym założeniem i głównym celem jest popularyzacja piosenki dziecięcej, kształcenie muzyczne poprzez zabawę oraz zachęcenie dzieci z kozielskich przedszkoli i ich rodzin do międzypokoleniowego muzykowania.
1.Organizator:
Rada Rodziców Publicznego Przedszkola nr 21 w Kędzierzynie - Koźlu
ul. Filtrowa 13
47-200 Kędzierzyn-Koźle
2. Termin Konkursu:
25.10.2018r. Godz. 15.30 w Domu Kultury w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Skarbowej 10.
3.Cele festiwalu:
-
Publiczna prezentacja śpiewających dzieci oraz ich rodzin;
-
Rozbudzenie u młodych wykonawców zamiłowania do śpiewu i muzyki;
-
Zachęcanie dzieci i ich rodzin do międzypokoleniowego muzykowania;
-
Rozwijanie kreatywności i dziecięcej twórczości;
-
Integracja rodzin oraz społeczności przedszkolnych;
-
Przegląd różnych form śpiewu (indywidualnie, zespołowo)
-
Prezentacja piosenek przedszkolnych.
4. Zadania organizatora:
-
Powołanie jury;
-
Promocja imprezy;
-
Przygotowanie dyplomów;
-
Oprawa artystyczna imprezy;
-
Zapewnienie sprzętu nagłaśniającego.
5. Uczestnicy:
-
W festiwalu biorą udział dzieci w wieku przedszkolnym (od 4 do 7 lat) wraz z członkiem rodziny ( skład dowolny);
-
Każde przedszkole z terenu Koźla może zgłosić do udziału w festiwalu min.2 a max. 5 uczestników festiwalu
-
Rodzina występująca może liczyć dowolną ilość członków;
-
Każdy podmiot wykonawczy przedstawia jedną piosenkę;
-
Czas prezentacji piosenki nie może przekroczyć 5 minut;
-
Tematyka utworu jest dowolna;
-
Utwór może być wykonany a’capella lub z przygotowanym akompaniamentem bądź podkładem muzycznym;
-
W razie konieczności, rodzic przygotowuje podkład muzyczny do piosenki;
Podkładem muzycznym może być :
- nagranie instrumentalne na CD
- akompaniament (instrument we własnym zakresie)
- Nagrania podkładu na CD należy opatrzyć imieniem i nazwiskiem oraz tytułem utworu.
-
Dojazd do miejsca konkursu we własnym zakresie.
UWAGA organizacyjna:
Podkład muzyczny na płycie CD, uczestnik zapewnia sobie we własnym zakresie.
6. Nagrody:
-
Każdy uczestnik festiwalu otrzymuje dyplom uczestnictwa;
-
Każde przedszkole oraz oddziały przedszkolne biorące udział w festiwalu otrzymują dyplomy uczestnictwa oraz płytę Małej Orkiestry Dni Naszych.
-
Nagrodą jest udział najstarszych grup z przedszkoli, których uczestnicy brali udział w festiwalu, w koncercie „Małej Orkierstry Dni Naszych”, który odbędzie się w DK Twierdza w dniu 26.10.2018r. O godz.10.00 i 11.00 .
8. Terminarz:
Zgłoszenia uczestników na załączonej karcie uczestnictwa* należy dostarczyć do dnia 15.10. 2018 roku wychowawcom grup przedszkolnych.
lub wysłać na adres e-mail:milomi1321@gmail.com
Po wyznaczonym terminie nie dokonujemy ewentualnych zmian.
Kontakt: Marta Fulczyk, PP 21,
tel. 77 482 34 54