Projekty: Karel i Tola na scenie
19 stycznia 2019 r. Karel i Tola na scenie
„Karel i Tola na scenie”- to niesamowite, twórcze przedsięwzięcie w które Publiczne Przedszkole nr 21 w Kędzierzynie- Koźlu zaangażowało się całym swoim sercem, wiedzą oraz nieograniczoną wyobraźnią. Do współpracy została zaproszona Mateřská škola Krnov. Wszystkie planowane działania mogły nabrać tempa i przybrać zorganizowaną formę dzięki przystąpieniu do zadań w ramach Funduszy Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad Program INTERREG V- A Republika Czeska – Polska.
„Karel i Tola na scenie” to międzynarodowy polsko-czeski projekt edukacyjny, którego celem jest współpraca obu placówek na rzecz wszechstronnego rozwoju dzieci. Ważnym aspektem w jego realizacji jest wykorzystanie metod pedagogiki teatru, jako uniwersalnego środka przekazu poznawczo – emocjonalnego wzbogacającego o nowe doświadczenia podopiecznych w obu krajach. Tytułowi bohaterzy Karel i Tola to symboliczni przedstawiciele projektu – pacynki, które pomagają dzieciom nawiązać przyjacielskie relacje. Przedszkolaki będą wspólnie tańczyć, śpiewać i bawić się! Ponadto współpraca zakłada popularyzowanie lokalnych atrakcji turystycznych, tradycji oraz przywiązania do wspólnoty i ich wartości.
Projekt jest odpowiedzią na potrzeby małych dzieci i ich rozwój oraz edukację regionalną. Dzięki zaangażowaniu placówek najmłodsi mają szansę przyswoić sobie wiedzę, umiejętności oraz wartości, które są uniwersalne dla wszystkich dzieci bez względu na miejsce urodzenia. Dodatkowym wsparciem objęci zostaną nauczyciele, którzy będą mieli możliwość dzielenia się swoimi osiągnięciami, a także poszerzyć własne horyzonty myślowe, gdyż obcowanie z nowym środowiskiem, które jest podobne, a jednak nowatorskie wpływa bezpośrednio na jakość edukacji aplikowanej w przedszkolach. Ze względu na wiek podopiecznych w sposób naturalny oddziaływania związane ze współpracą będą wpływały na ich rodziców. Będą oni pośrednio wdrażani w popularyzowanie turystyki z wykorzystaniem kulturowego i przyrodniczego dziedzictwa regionów przygranicznych.
Celem partnerskiego projektu jest wymiana pomiędzy jego uczestnikami informacji służących lepszemu poznaniu się, nawiązaniu przyjaznych relacji, a także prezentacja swoich zdolności, umiejętności, wpływających na rozwój emocjonalno-społeczny. Dzieci będą uczyły się autoprezentacji, oraz umiejętności komunikowania się korzystając z urządzeń multimedialnych. Przedszkolaki poznają miasta, tradycje i zabawy kolegów z zagranicy. Będą miały okazję osłuchania się z odmiennym językiem, co uświadomi im, iż ludzie posługują się różnym kodem leksykalnym, który nie jest przeszkodą w dobrej, wspólnej zabawie.
Projekt ten nastawiony jest również na podnoszenie efektywności pracy nauczycieli w obu przedszkolach: będziemy wymieniać się pomysłami na temat metod, form pracy z dziećmi uwzględniając pedagogikę teatru, omawiać rozwiązania organizacyjne, udoskonalimy własne kompetencje z zakresu technologii komputerowo-informacyjnej i komunikacyjnej. Mamy również nadzieję na podniesienie umiejętności komunikacji w języku czeskim i język ten stanie się obok angielskiego bardziej popularny wśród dzieci, rodziców i nauczycieli. Zachęcimy także stronę czeską do poznawania języka polskiego.
Przez cały czas trwania projektu dzieci - dzieciom będą opowiadały o swoich potrzebach, doświadczeniach i edukacyjnych wyzwaniach. Łącznikiem tych działań będą kukiełki : Tola- Polka
i Karel - Czech , które w specyficzny sposób uwzględniając dziecięcą wyobraźnię, jako kurierzy przekazywać będą efekty, produkty zrealizowanych działań. Kukiełki będą do swoich przedszkoli pisać e-maile relacjonując wydarzenia z pobytu w partnerskich przedszkolach oraz opisywać wrażenia
i towarzyszące im emocje. Placówki będą się starały w jak najlepszy sposób ugościć czeskiego Karla
w Polsce i polską Tolę w Czechach, co sprzyjać będzie uwrażliwianiu dzieci i rozwijaniu u nich odpowiedzialności i opiekuńczości.
Projekt „Karel i Tola na scenie” zakłada 5 spotkań goszcząc przedszkole czeskie w Polsce
oraz rewizytę naszego przedszkola. Opiera się dodatkowo o cykliczną, bieżącą współpracę
za pośrednictwem urządzeń multimedialnych oraz tradycyjną pocztę, co sprzyjać będzie budowaniu płaszczyzny współpracy transgranicznej i nawiązywaniu trwałych relacji między placówkami.
W stałym kontakcie będą nauczyciele wraz z wychowankami. Współpraca rozwijać się będzie
natrzech płaszczyznachtj.:
- nauczyciele- nauczycielom,
- dzieci-dzieciom (zespół)
- kolega- koledze.
Dzięki temu możliwe stanie się wypracowanie więzi pośrednio również rodzin,
które już w swoim zakresie mogą kontynuować znajomość. Działanie to obejmuje cały cykl spotkań dzieci z Czech w polskiej placówce. Wszystkie dzieci będą uczestniczyły w edukacji teatralnej prowadzonej przez wykwalifikowanych specjalistów w tym zakresie. Dzieci zdobędą doświadczenie zarówno jako odbiorcy, ale równolegle będą mogły aktywnie uczyć się nowych technik artystycznej ekspresji, gdyż zajęcia będą prowadzone w formie warsztatowej. W lutym odbędą się warsztaty teatralno-taneczne, w maju zajęcia z cyrkomotoryki, oraz pokazy „Teatru cieni” w czerwcu. Dodatkowo w miesiącu kwietniu w zamku w Mosznej odbędzie się „Szkoła magii". W marcu natomiast spotkamy się w Mateřská škola w Krnovie .