(przewiń w dół, aby zapoznać się z całością informacji)
Mając na uwadze, że 25 maja 2018r. zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)
2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych
i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE znane szerzej pod nazwą GDPR (RODO)
administrator serwisu internetowego https://www.archiwum.pp21.kk.edu.pl/ którym jest
Publiczne Przedszkole nr 21 w Kędzierzynie-Koźlu nazywane dalej Administratorem,
dla spełnienia obowiązku informacyjnego określonego
w art. 12 (Rozdział III)tego Rozporządzenia informuje niniejszym, że w obrębie serwisu stosuje
następującą politykę prywatności :
Młodzi Sportowcy
w Publicznym Przedszkolu nr 21
w Kędzierzynie-Koźlu
Cel główny: Rozwijanie wszechstronnego rozwoju dzieci, integrowanie rodzin dzieci
z niepełnosprawnością i ich zdrowych rówieśników.
Cele szczegółowe:
Wspomaganie rozwoju fizycznego:
Ćwiczenia rozwijają sprawność motoryczną oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Mogą być również wspaniałym narzędziem poznawania potrzeb i umiejętności dzieci przez członków ich rodzin.
Wspomaganie rozwoju poznawczego:
Treningi rozwijają orientacje w schemacie ciała i w przestrzeni, pomagają poznawać takie pojęcia jak start, meta, wyścig, nazw pozycji, poszczególnych ćwiczeń oraz reagować
na polecenia.
Wspomaganie rozwoju społecznego:
Udział w ćwiczeniach uczy dostrzegania i pomocy innym, szeroko pojętej komunikacji, wspólnego przeżywania radości płynącej z bycia razem w sytuacji zabawy i rywalizacji, czekania na swoją kolej;
Uczestnicy programu „Młodzi Sportowcy” w najlepszy możliwy sposób, poprzez zabawę, zdobywają nowe umiejętności i poszerzają granice swoich możliwości. W sposób naturalny wzrasta w dzieciach poczucie własnej wartości, uczą się również funkcjonowania w grupie.
„Młodzi Sportowcy” to innowacyjny program zabaw dla dzieci
z niepełnosprawnością intelektualną, opracowany w celu wprowadzenie ich w świat sportu zanim uzyskają prawo wzięcia udziału w zawodach Olimpiad Specjalnych w wieku ośmiu lat;
Geneza powstania programu:
Od 1968r. Olimpiady Specjalne zdobyły pozycję przodującej organizacji światowej, oferującej trening sportowy i możliwości rywalizacji dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w wieku powyżej 8 lat.
Przez te wszystkie lata rodziny dzieci, które były za młode na udział w treningach
i zawodach, ich trenerzy i nauczyciele szukali możliwości i monitowali o ogromnej chęci włączenia się do ruchu. Rozpoczęli oni monitowanie chęci włączenie się do ruchu.
POTRZEBY:
Dzięki hojnemu wsparciu Fundacji firmy Mattel dla Dzieci, Lynch Family Foundation
i Gang Family Foundation, Special Olimpics może teraz przyjąć tych przyszłych sportowców
i ich rodziny poprzez program Młodzi Sportowcy – odpowiedni dla etapu rozwoju program zabaw dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w wieku 2 – 7 lat;
Dzięki zaangażowaniu sponsorów oraz pionierskim inicjatywom Programów Olimpiad Specjalnych na całym świecie dzieci z niepełnosprawnością intelektualną przed 8 r.ż. mają teraz możliwość ćwiczyć, utrwalać i prezentować swoje umiejętności.
Program Młodzi Sportowcy przede wszystkim istnieje po to, aby dzieci z niepełnosprawnością intelektualną mogły rozwijać nowe umiejętności, poszerzać granice swoich możliwości,
a z czasem kontynuacja swoje wysiłki w Olimpiadach Specjalnych. Jednakże na tym etapie nie jest wymogiem.
Do przeżycia wspaniałej przygody ze sportem zapraszamy wszystkich, którzy tego pragną, sympatyków, rówieśników przyszłych zawodników i ich rodziny oraz wszystkich tych, którzy poprzez tego typu aktywności chcą się integrować, uczyć konstruktywnych interakcji i relacji prowadzących w przyszłości do przyjacielskich stosunków opartych na wzajemnym szacunku i akceptacji.
Ogrom pracy programów, które prowadziły projekty pilotażowe: m.in. OS Azerbejdżan, Nowy Jork, Chile, PŁN. Karolina, Chiny, Panama, Paragwaj, Salwador, Rumunia, Płd. Kalifornia, Teksas, Irlandia, Wenezuela, Izrael. Setki pracowników OL na całym świecie pomogli zrealizować marzenie o Młodych Sportowcach.
Szczególnie zasłużyły się tu OS z New Jersey za pionierskie inicjatywy dążące
do stworzenia programu Młodzi Sportowcy i rozszerzania jej na cały świat;
Nareszcie jest! Długo oczekiwany…
Program Olimpiad Specjalnych – „Młodzi Sportowcy” (Special Olympics Young Athletes TM)
Tak więc z ogromnym entuzjazmem i dużymi oczekiwaniami opracowany został program „Młodzi Sportowcy” (Special Olympics Young Athletes TM), który ma wprowadzić dzieci od 2 do 7 r. ż. do rodziny Olimpiad Specjalnych.
Wszystko dzieje się poprzez ZABAWĘ …
W zabawie dziecko wyraża się całkowicie.
Wypowiada swe uczucia, pragnienia dążenia. Poznaje świat rzeczy i relacji ludzkich.
Najistotniejszy w zabawie jest to, iż dziecko podejmuje te czynności, które
w danej chwili najbardziej je interesują, pozwalają być aktywnym oraz dostarczają radość i przyjemność.
W zabawie wyzwala się energia pobudzająca rozwój i wzrost różnych narządów.
Kształcą się różne funkcje, mające poważne znaczenie w późniejszym życiu osoby dorosłej.
Zabawa usprawnia funkcjonowanie dziecka, przyczyniają się do rozwoju inteligencji, fantazji, sprzyjają rozwojowi uczuć społecznych, a więc przygotowują do życia.
Zabawa jest naturalnym zjawiskiem życiowym, oparta na aktywności własnej. Często jest ona nazywana „szkołą działalności”.
Dziecko poddaje się w zabawie regułom życia nie dlatego, że je ktoś narzuca, ale dlatego, że wypływają one z samej rzeczywistości i ze w gruncie rzeczy odpowiadają chęciom dziecka i jego inicjatywie.
Młodzi sportowcy…
Liczymy na to, że program „Młodzi Sportowcy” uświadomi społeczeństwu jak różne zdolności i potencjał posiadają dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.
Wierzymy, że program „Młodzi Sportowcy” da dzieciom z niepełnosprawnością intelektualną i ich sprawnym rówieśnikom szansę konstruktywnej interakcji, prowadzącej w przyszłości do przyjacielskich relacji opartych na wzajemnym szacunku i akceptacji.